پنجشنبه, ۱۱ آذر ۱۴۰۰ / بعد از ظهر / | 2021-12-02
تبلیغات
تبلیغات
کد خبر: 5733 |
تاریخ انتشار : 22 دی 1399 - 0:00 |
ارسال به دوستان
پ

رییس دانشگاه با اشاره به مصوبات شورای اخلاق پزشکی، راه اندازی رشته الهیات پزشکی را ضمن ارائه برنامه مدون خواستار شد و تاکید کرد: این رشته به عنوان رشته ای چندوجهی می تواند به عنوان ترجمانی علمی و منظم برای پیشرفت دانشگاه راهگشا باشد. به گزارش مفدا، از روابط عمومی دانشگاه علوم پزشکی شهیدبهشتی_ دومین […]

رییس دانشگاه با اشاره به مصوبات شورای اخلاق پزشکی، راه اندازی رشته الهیات پزشکی را ضمن ارائه برنامه مدون خواستار شد و تاکید کرد: این رشته به عنوان رشته ای چندوجهی می تواند به عنوان ترجمانی علمی و منظم برای پیشرفت دانشگاه راهگشا باشد.

به گزارش مفدا، از روابط عمومی دانشگاه علوم پزشکی شهیدبهشتی_ دومین جلسه شورای اخلاق پزشکی با حضوردکتر علیرضا زالی رییس دانشگاه، آیت الله سید مصطفی محقق داماداستاد دانشکدهٔ حقوق دانشگاه شهید بهشتی و جمعی از صاحبنظران حوزه اخلاق پزشکی صبح امروز ۲۱ دیماه در تالار شهیدبهشتی دانشگاه برگزار شد.

دکتر زالی رییس دانشگاه علوم پزشکی شهیدبهشتی در این جلسه ضمن یادآوری رشادت های جامعه پزشکی و مدافعان جان برکف سلامت خصوصا در دوران همه گیری کرونا، یاد و خاطره شهدای سلامت را گرامیداشت و گفت: ایثارگری های جامعه خدوم پزشکی هرگز ازیاد و خاطره مردم پاک نخواهد شد.

وی در این جلسه با اشاره به فعالیت های ارزنده ای که در شورای اخلاق دانشگاه انجام شده، دگرگونی در راهبردهای نوین این شورا را در ابعاد اجرایی آن خواستار شد.

رییس دانشگاه توجه به اخلاق پزشکی را مسئله استراتژیک دانشگاه معرفی کرد و اظهار امیدواری کرد که نقش محوری اخلاق به صور کلی و جزئی با برگزاری این جلسات دردانشگاه تبیین شود.

وی با اشاره به مصوبات شورای اخلاق پزشکی، راه اندازی رشته الهیات پزشکی را ضمن ارائه برنامه مدون خواستار شد و تاکید کرد: این رشته به عنوان رشته ای چندوجهی می تواند به عنوان ترجمانی علمی و منظم برای پیشرفت دانشگاه راهگشا باشد.

دکتر زالی گفت: دانشگاه علوم پزشکی شهیدبهشتی به عنوان دانشگاهی پیشرو و برای اولین بار رشته الهیات پزشکی را در متن دانشگاه ترسیم خواهد کرد.

وی تاکید کرد: الهیات پزشکی باید با رویکرد ملی و فراملی در دستور کار باشد.

رییس دانشگاه با اشاره به این که تمامی درسنامه های رشته الهیات پزشکی تدوین شده، ضرورت به هنگام سازی برنامه های علمی این رشته را دربستر فضای مجازی خواستار شد.

دکتر زالی با تاکید بر این که بیمارستانها تجلی گاه اخلاق حرفه ای هستند، ضرورت کانون های اجرایی کمیته های اخلاق بیماررستانی در محیط را مورد تاکید قرار داد.

وی خاطرنشان کرد: باید وظایف، نحوه عملکرد و جایگاه کمیته اخلاق در بیمارستانها بررسی و به روز شود.

طبیبان در درمان و خدمت رسانی به بیمار اندکی تردید ندارند

آیت الله سید مصطفی محقق داماد استاد دانشکدهٔ حقوق دانشگاه شهید بهشتینیز در این جلسه ضمن قدردانی از تلاشگران حوزه پزشکی خصوصا در دوران اپیدمی کرونا اظهار کرد: کادر سلامت همانند فرشتگان نجات خدمات ارزنده ای به مردم ارائه دادند.

وی با اشاره به این که ویروس منحوس کرونا برای همه دنیا به شکل آفت بزرگی پدیدار شد، تاکید کرد: کرونا با همه سختی هایی که برای مردم ایجاد کرد ولی در عین حال میدان بزرگی هم برای عرضه ایثارگری انسان های جان برکف بود.

آیت الله سید مصطفی محقق داماد ضمن یادآوری رشادت های کادر پزشکی گفت: تا به امروز حدود ۲۰۰ پزشک عزیز ، شمار زیادی از پرستاران و بسیاری از خدمت گذاران حوزه سلامت کشورمان جان خود را بر اثر کرونا در راه خدمت به خلق نثار کرده و به درجه شهادت نائل آمده اند.

استاد دانشکدهٔ حقوق دانشگاه شهید بهشتیدر ادامه توضیحاتی درباره چیستی الهیات پزشکی ارائه داد و خاطرنشان کرد: در آثار غربی نیزاین کمله با دو محور بررسی می شود. وی افزود: توجه به فرائض اخلاقی و بایسته شناسی یکی از رویکردهای جامعه غرب توجه به این حوزه است.

وی با بیان این که "ارزش هر عمل در تطابق با اصول اخلاقی است و نه با نتیجه عمل" یکی از معانی الهیات پزشکی در جوامع غربی است افزود: این درحالیست که خیلی از مکاتب ارزش را صرفا با نتیجه عمل ارزیابی می کنند.

آیت الله سید مصطفی محقق داماد در هم آمیختگی حرفه مقدس پزشکی را ازچندین منظر با مباحث الهیات مورد توجه قرار داد و گفت: از نظر تاریخی پزشکان همان حکیمان بودند و مهمترین وجه مشترک این نامگذاری به دلیل ارتباط نزدیک این حرفه با امر الهیات است.

وی با اشاره به این که پزشکی با حیات بشر درارتباط تنگاتنگ است خاطرنشان کرد: روح الهی که در کالبد انسان دمیده شده و انسان همان امانت الهی است که سلامت آن در دست پزشکان است. به طور کلی در سراسر گیتی هیچ موجودی واجد چنین عنصری نیست.

آیت الله سید مصطفی محقق دامادبا بیان این که انسان در میان تمامی مخلوقات ارتباط مستقیم با خداوند دارد تاکید کرد: قطعه ای از جان پروردگار در وجود انسان ها قرار داده شده است و از این رو مولایمان حضرت علی (ع) فرموده بین شناختن جان با شناخت خدا ارتباط مستقیم وجود دارد.

وی ادامه داد: پزشکی با جان و حیات بشر در ارتباط مستقیم است یعنی با همان قطعه ای که با جان الهی و جان جانان که در درون ما وجود دارد و به امانت به دست ماست سروکار دارد.

این استاد دانشگاه در پاسخ به این سوال که چرا حرفه پزشکی را حرفه ای مقدس می نامیم عنوان کرد: پزشکی تنها حرفه ای است که دست خدا در آن قرار دارد چرا که شافی خداست و تنها کسی که این صفت الهی را در هستی تحقق می دهد پزشک است.

دکتر محقق داماد ضمن اشاره به آیه ای از قرآن کریم ادامه داد: شفا مستقیما به دست پروردگار نازل می شود ولی از آستین پزشک بیرون می آید.

وی در ادامه با بیان این که خداوند در قرآن می فرمایند، من انسان را با دودست آفریده ام توضیح داد: انسان مسجود عالم هستی است واین درحالیست که جان انسان در دست حافظان سلامت و طبیبان است.

استاد دانشگاه تاکید کرد: مهمترین نکته برجسته ای که قداست پزشکی را دوچندان می کند موضوع ایثارگری پزشکان و ترجیح منافع دیگران بر منافع خود است چرا که ایثار از انفاق، خدمات مالی و کمک هم بالاتر است.

وی با اشاره به این که ایثار زیباترین واژه قرآن کریم است گفت: پزشکان مظهر ایثارند، طبیبان در درمان و خدمت رسانی به بیمار اندکی تردید ندارند.

ابعاد الهیات پزشکی، صیانت از قداست و فعالیت های جامعه پزشکی است

در بخش دیگری دکتر محمود عباسی رییس مرکز تحقیقات اخلاق و حقوق پزشکی دانشگاه نیز درباره ساختار شورای اخلاق پزشکی، وظایف و اختیارات شورا و زمانبندی برگزاری جلسات مواردی را مطرح کرد.

وی با اشاره اهمیت ایجاد رشته الهیات پزشکی خاطرنشان کرد: لازم است با تمرکز بر سطوح مختلف علوم پزشکی به این رشته که خاستگاه علوم انسانی دارد در بالاترین سطح ملی و بین المللی در دانشگاه توجه شود.

دکتر عباسی با اشاره به این که یکی از ابعاد الهیات پزشکی، صیانت از قداست و فعالیت های جامعه پزشکی است گفت: زمانیکه از الهیات سخن به میان می آید علم کلام و اخلاقیات پزشکی در جامعه ایرانی مطرح است.

رییس مرکز تحقیقات اخلاق و حقوق پزشکی دانشگاه افزود: باید شوراها و کمیته های مختلف اخلاق بالینی با هدف تمرکززدایی در آموزش دانشگاه شکل بگیرد.

انتهای پیام/

کدخبرنگار:۷۷۰۱س.ق

برای مشاهده اصل خبر در سایت مرجع، اینجا کلیک کنید.

منبع خبر «» است و خبرگزاری خلیج در قبال محتوای آن هیچ مسئولیتی ندارد. چنانچه محتوا را شایسته تذکر می‌دانید، خواهشمند است کد ( 5733 ) را همراه با ذکر موضوع به شماره  0989909494120  پیامک بفرمایید.با استناد به ماده ۷۴ قانون تجارت الکترونیک مصوب ۱۳۸۲/۱۰/۱۷ مجلس شورای اسلامی و با عنایت به اینکه خبرگزاری خلیج مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع خبر و کاربران است.
لینک کوتاه خبر:
تبلیغات
تبلیغات
×
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط خبرگزاری خلیج در وب سایت منتشر خواهد شد
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • لطفا از تایپ فینگلیش بپرهیزید. در غیر اینصورت دیدگاه شما منتشر نخواهد شد.
  • نظرات و تجربیات شما