پنجشنبه, ۱۱ آذر ۱۴۰۰ / بعد از ظهر / | 2021-12-02
تبلیغات
تبلیغات
کد خبر: 5940 |
تاریخ انتشار : 23 دی 1399 - 0:00 |
ارسال به دوستان
پ

مدیر عامل سازمان بیمه سلامت ایران با همراهی رئیس دانشگاه علوم بهزیستی و توانبخشی، معاونان و جمعی از مدیران دانشگاه و مرکز آموزشی – درمانی روانپزشکی رازی، از امکانات بستری و کارگاه های توانبخشی در این مرکز، دیدن کرد. به گزارش مفدا علوم بهزیستی و توانبخشی؛ دکتر محمدمهدی ناصحی مدیر عامل سازمان بیمه سلامت ایران […]

مدیر عامل سازمان بیمه سلامت ایران با همراهی رئیس دانشگاه علوم بهزیستی و توانبخشی، معاونان و جمعی از مدیران دانشگاه و مرکز آموزشی – درمانی روانپزشکی رازی، از امکانات بستری و کارگاه های توانبخشی در این مرکز، دیدن کرد.

به گزارش مفدا علوم بهزیستی و توانبخشی؛ دکتر محمدمهدی ناصحی مدیر عامل سازمان بیمه سلامت ایران و هیات همراه، پس از بازدید از امکانات این مرکز روانپزشکی، در نشستی برای بررسی و رفع مشکلات بیمارستان رازی و بیمارستان توانبخشی رفیده با سازمان‌های بیمه‌گر در ساختمان شهید صابری مرکز شرکت کرد.

مدیرعامل سازمان بیمه سلامت ایران، در این نشست طی سخنانی ضمن ابراز خرسندی از حضور در مرکز روانپزشکی رازی و شرکت در این نشست، اظهار کرد: تشکر می‌کنم از زحمات همکارانی که در یکی از اصلی‌ترین حوزه‌های ارائه خدمت به بیماران فعالیت دارند و کار بسیار ارزشمندی را در این مقوله انجام می‌دهند که جای تقدیر و تشکر ویژه دارد. نگاه سازمان بیمه سلامت این است که بتواند بیشترین کمک و حمایت را با همکاری دو مجموعه ارائه بدهد.

دکتر ناصحی افزود: حوزه روانپزشکی یکی از حوزه‌هایی است که بلحاظ شفاهی همیشه مورد توجه است اما در عمل حمایت‌های لازم توسط سازمان‌های مسئول، آن طور که باید و شاید انجام نمی‌گیرد و مورد توجه قرار نمی‌گیرد. یکی از مجموعه ها در پشتیبانی این بیماران، شرکت‌های بیمه‌گر هستند، که بیمه سلامت ایران یکی از سازمان‌هایی است که بیشترین درگیری در حوزه روانپزشکی را دارد. بیمارستان روانپزشکی رازی یک بیمارستان و مجموعه چندوجهی است که سطح سوم پیشگیری، خدمات درمانی و خدمات نگهداری را شامل می‌شود که بخشی از این خدمات تعریف مناسبی در وزارت بهداشت و سازمان‌های حمایت کننده ندارد.

وی اظهار کرد: برنامه بیمه سلامت ایران برای کمک به بیمارستان رازی در قدم اول پرداخت به موقع مطالبات بیمارستان از سازمان است که در اسرع وقت انجام خواهد شد. سازمان بیمه سلامت ایران با توجه به کمبود اعتباری که دارد اما در تلاش است که در حوزه توانبخشی بسته‌های پوششی باز کند. در بحث "خدمات مراقبت در منزل " و " توانبخشی از راه دور " کارهای مربوط به سازمان آماده است و در صورت تأیید شورای عالی بیمه، پوشش بیمه در این بخش ارائه خواهد شد. در بحث بیماران مجهول‌الهویه نیز تعریف در سازمان بیمه سلامت ایران وجود دارد، اما محل و میزان دقیق اعتبار آن مشخص نیست که در این حوزه در صورت وجود نظرات کارشناسی از سوی بیمارستان، این پوشش نیز فعال خواهد شد.

دکتر ناصحی افزود: در خصوص پوشش بیمه بیماران مزمن (بستری دائم و اقامت آسایشگاهی) باید جلسات مشترکی بین بیمارستان، سازمان بیمه سلامت ایران، سازمان بهزیستی و وزارت بهداشت برگزار شود و تفاهم‌نامه همکاری امضا شود و بخشی از هزینه‌ها تقسیم شود و سازمان بهزیستی بتواند بخشی از هزینه‌های نگهداری را پوشش دهد و اعتبار مناسبی برای آن در نظر بگیرد و سازمان بیمه سلامت ایران بتواند تمرکز بیشتری بر خدمات توانبخشی و پوشش این خدمات داشته باشد.

پیش از سخنان مدیرعامل سازمان بیمه سلامت ایران، دکتر حمیدرضا خانکه رئیس دانشگاه علوم بهزیستی و توانبخشی با بیان سخنانی، ضمن عرض خیرمقدم خدمت دکتر ناصحی و هیات همراه، اظهار کرد: مدیریت بیمارستان روانپزشکی رازی یک تکلیف ملی است، زیرا شرایط بسیار خاصی دارد و بیماران آن در قبال خدمات دریافتی زبان تشکر نداشته و در صورت عدم ارائه خدمات نیز توانی برای شکایت ندارند. اداره این بیمارستان با ۱۳۷۵ تخت مصوب و قدمت ۱۰۰ سال به عنوان انتهای مسیر درمانی در حوزه روانپزشکی نیاز به حمایت همه جانبه دارد و دانشگاه علوم بهزیستی در تمامی ادوار تلاش خود را برای مدیریت بهتر این بیمارستان داشته است.

وی افزود: یک زمانی این بیمارستان به نام " امین آباد " یا " دیوانه‌خانه " شناخته می‌شد اما امروز با تمام حمایت‌هایی که وزارت بهداشت و سایر سازمان‌ها و نهادها در ادوار مختلف داشته‌اند به یکی از بیمارستان‌های برتر در حوزه روانپزشکی تبدیل شده است، به طوری که بسیاری از نیروهای متخصص و اساتید دانشگاه در این مرکز در حال ارائه خدمات به بیماران روان می‌باشند که این خدمات از کیفیت بسیار خوبی برخوردار است.

دکتر خانکه با اشاره به لزوم حمایت از خدماتی که در این مرکز ارائه می‌شود، گفت: زیرا در بحث‌های بیمه‌ای مشکلات عدیده‌ای وجود دارد، که منطقه امین آباد و مرکز روانپزشکی رازی به عنوان یکی از محروم‌ترین مناطق استان تهران، نیاز به حمایت همه‌ جانبه در این خصوص دارد.

در ادامه جلسه دکتر رضا دانشمند رئیس مرکز آموزشی – درمانی روانپزشکی رازی، در سخنانی کوتاه اظهار کرد: فرصت حضور در چنین جلسه‌ای برای مرکز روانپزشکی رازی مغتنم است. مرکز روانپزشکی رازی با ۱۰۳ سال قدمت، قدیمی‌ترین و بزرگ‌ترین مرکز روانپزشکی در ایران و خاورمیانه است که در حال حاضر درمان‌های نوین در زمینه روانپزشکی به گیرندگان خدمت ارائه می‌دهد. این سابقه تاریخی و فضای بزرگ در کنار مزایایی که دارد، مشکلاتی نیز برای مدیریت و اداره هر چه بهتر آن ایجاد خواهد کرد.

وی افزود: در این مرکز خدمات درمانی و پزشکی لازم توسط همکاران و متخصصان بیمارستان مانند سایر مراکز درمانی به بیماران ارائه می‌شود، اما زمانی که صحبت از تعامل با سازمان‌های بیمه‌گر به میان می‌آید، این مرکز به عنوان یک مرکز نگهداری در نظر گرفته می‌شود که اصلی‌ترین مشکل این مرکز با سازمان‌های بیمه‌گر می‌باشد.

وی همچنین اضافه کرد: یکی از مشکلاتی که در این مرکز با آن روبه رو هستیم، تعریف بیماران مزمن و نیازمندی‌های آنان بر مبنای ۵۶ روز و ۱۸۶ روز که در بیمه‌ها تعریف شده است، که طبق برآوردهای انجام شده این تعریف بیماران مزمن در بیمه‌ها در سال در حدود نصف بودجه سالیانه، این مرکز را متضرر می‌کند. چالش دیگری که ما در این مرکز با آن روبه رو هستیم و به نوعی تمامی بیمارستان‌های روانپزشکی نیز با آن سر وکار دارند، خدمات تعریف شده یا تعریف نشده‌ای است که در قالب توانبخشی وجود دارد، اما تحت پوشش بیمه‌ها قرار نمی‌گیرد. خدماتی که نیاز بیماران روان است و ما به دلایل بودجه‌ای تعدادی از آن‌ها را به بیماران ارائه نمی‌دهیم.

دکتر دانشمند ادامه داد: این خدمات شامل خدمات توانبخشی ذهنی و خدمات مددکاری می‌باشند که در بیمارستان‌های روانپزشکی در خدمات بیمه‌ای تعریف نشده و تحت پوشش بیمه‌ها قرار ندارند. بخشی از خدمات قابل ارائه در مراکز روانپزشکی مانند خدمات روانشناسی تعریف شده‌اند اما به دلیل عدم تدوین استانداردها توسط وزارت بهداشت قابل پرداخت نیستند و برخی خدمات نیز مانند خدمات مددکاری که در پوشش بیمه‌ها تعریف نشده‌اند. یکی دیگر از خدماتی که در این مرکز انجام می‌گیرد و تحت پوشش بیمه نیست، خدمات پس از ترخیص بیماران است که خدمات سرپایی و پیگیری روانپزشکی بعد از ترخیص بیماران است.

وی گفت: یکی از خدماتی که در این مرکز به بیماران ارائه می‌شود و به جرأت می‌توان گفت در سطح کشور و منطقه منحصر به فرد است، " خدمات توانبخشی در کارگاه‌های توانبخشی حرفه‌ای " است که به این خدمات می‌توان نگاه ملی داشت و از آن حمایت کرد. اگر این فرصت در اختیار مرکز روانپزشکی رازی قرار بگیرد که نگاه ویژه‌ای از نظر خدمات به آن بشود و دانشگاه و بیمارستان بتوانند ظرفیت‌های خودشان را به صورت خاص تعریف کنند، نه اینکه بخواهد ظرفیت‌های خود را در قالب‌های از پیش تعریف شده بگنجاند، به یک الگوسازی مناسب برای ارائه خدمات روانپزشکی در سطح کشور و به تداوم و بقای یک مجموعه‌ای که خدمات ویژه‌ای را به ویژه‌ترین بیماران کشور ارائه می‌دهد، کمک شایانی خواهد کرد.

دکتر بیژن خراسانی معاون درمان و توانبخشی دانشگاه علوم بهزیستی و توانبخشی نیز در ادامه جلسه در سخنان خود گفت: از سازمان بیمه سلامت ایران درخواست می شود که در حوزه تیم‌های کارشناسی بیمه، چند نفر از همکاران و متخصصان بیمارستان رازی، بیمارستان رفیده و دانشگاه، به عنوان اسپانسر فکری به تیم کارشناسی سازمان بیمه سلامت اضافه شوند تا بتوانند در مواقع لزوم پیشنهادهای خود را ارائه بدهند.

گفتنی است، در این برنامه، مدیرعامل سازمان بیمه سلامت ایران، با همراهی رئیس دانشگاه علوم بهزیستی و توانبخشی، معاونان و جمعی از مدیران دانشگاه، بیمارستان رازی و رفیده، ضمن بازدید از پردیس های شش شرقی و غربی و همچنین کارگاه‌های توانبخشی بیمارستان، از خدماتی که در بیمارستان رازی به بیماران ارائه می‌شود، ارزیابی میدانی به عمل آورد. و در پایان نیز به پاس قدردانی از همکاری و حمایت دکتر ناصحی از مرکز آموزشی – درمانی روانپزشکی رازی، یکی از درختان در محوطه اداری بیمارستان، به رسم یادبود، به نام ایشان پلاک کوبی شد.

انتهای پیام/

تهیه و تنظیم خبر: نائیجی – نعیمی پور

تهیه و تنظیم عکس: رضایی – دخیلی

برای مشاهده اصل خبر در سایت مرجع، اینجا کلیک کنید.

منبع خبر «» است و خبرگزاری خلیج در قبال محتوای آن هیچ مسئولیتی ندارد. چنانچه محتوا را شایسته تذکر می‌دانید، خواهشمند است کد ( 5940 ) را همراه با ذکر موضوع به شماره  0989909494120  پیامک بفرمایید.با استناد به ماده ۷۴ قانون تجارت الکترونیک مصوب ۱۳۸۲/۱۰/۱۷ مجلس شورای اسلامی و با عنایت به اینکه خبرگزاری خلیج مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع خبر و کاربران است.
لینک کوتاه خبر:
تبلیغات
تبلیغات
×
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط خبرگزاری خلیج در وب سایت منتشر خواهد شد
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • لطفا از تایپ فینگلیش بپرهیزید. در غیر اینصورت دیدگاه شما منتشر نخواهد شد.
  • نظرات و تجربیات شما