شنبه, ۳۱ اردیبهشت ۱۴۰۱ / قبل از ظهر / | 2022-05-21
تبلیغات
تبلیغات
کد خبر: 19443 |
تاریخ انتشار : ۲۹ دی ۱۴۰۰ - ۹:۱۶ |
ارسال به دوستان
پ

به گزارش«خلیج فارس»؛دست خط افراد میتواند مانند اثر انگشت، اثری منحصر به فرد از ویژگی‌های شخصیتی، فیزیکی، روحی، روانی و هویت افراد باشد. آیا تا به حال دست نوشته‌های خود را با دوستان خود مقایسه کرده اید؟ احتمالا متوجه تفاوت‌هایی بین آن‌ها شده اید، برخی خیلی زیبا هستند، برخی خیلی درشت و برخی خیلی ریز […]

به گزارش«خلیج فارس»؛دست خط افراد میتواند مانند اثر انگشت، اثری منحصر به فرد از ویژگی‌های شخصیتی، فیزیکی، روحی، روانی و هویت افراد باشد.
آیا تا به حال دست نوشته‌های خود را با دوستان خود مقایسه کرده اید؟ احتمالا متوجه تفاوت‌هایی بین آن‌ها شده اید، برخی خیلی زیبا هستند، برخی خیلی درشت و برخی خیلی ریز هستند.
یک علم کامل برای آنالیز دستخط بنام Graphology وجود دارد که از آن برای اهداف مختلف استفاده می‌شود.
حتما یادتان هست که در سریال‌های کارگاهی مثل شرلوک هلمز وقتی کارگاه نامه یا نوشته‌ای از متهم می‌دید، می‌گفت او چگونه شخصیت است و در چه حالی آن دستخط را نوشته‌است؟
باید بدانید چنین اتفاق‌هایی تنها در داستان‌ها و فیلم‌ها نیست و در دنیای واقعی نیز نگارنده با هر حرکت قلم گوشه‌ای از خصوصیات خود را آشکار می‌کند.
خط ناشی از طرز کار عصب و به نوعی نشانگر سن، فرهنگ، شغل و … است؛ به‌طوری که خطوط نگاشته شده توسط یک زن، یک کودک یا یک پزشک مشخصاتی دارند که موجب تشخیص آن افراد می‎شوند.
به همین دلیل است که هرگز تقلید کامل امکان‌پذیر نیست و متخصصان می‌توانند عمل جعل خط را کشف کنند.
از این روش در جرم‌شناسی و روان درمانی برای آگاهی از حالات روانی فرد استفاده می‌شود.
البته کسانی هم هستند که منکر علمی بودن خط شناسی می‌شوند، اما آشنایی با اصول آن می‌تواند هم جذاب باشد و هم هنگام لزوم بسیار به کار آید.
روانشناسی دست خط حاکی از این است که:

آیا دست‌خط شما رازهای شخصیت شما را رو می کند؟
• اعمال فشار زیاد هنگام نوشتن به نحوی که در پشت کاغذ اثر بر جای بگذارد: سطح بالای انرژی احساسی و عاطفی، ممکن است نویسنده فردی شدیداً احساساتی باشد.
• فشار متوسط قلم به هنگام نوشتن: فردی آرام با احساسات کنترل شده که ممکن است از مهارت‌های ادرکی و حافظه قوی برخوردار باشد.
• لمس ملایم کاغذ توسط قلم: فردی درون گرا و عدم تمایل به حضور در موقعیت‌هایی که نیاز به صرف انرژی زیادی دارند.
۳- مورب بودن عبارات را بررسی کنید. طبق روانشناسی دست خط میدانیم که اغلب دست خط افراد به ویژه در خط شکسته به سمت راست یا چپ متمایل‌تر است.
• در صورتی که نویسنده مشتاق نگارش یا سریع نوشتن و دارای انرژی بالایی باشد، اثر قلم بیشتر به سمت راست متمایل است. اگر این حالت در اغلب موارد اتفاق بیافتد نشانگر اعتماد به نفس و قاطعیت نویسنده است.
• تمایل اثر قلم به سمت چپ میتواند بیانگر عدم تمایل به نوشتن و یا پنهان کردن احساسات باشد. برخی معتقدند که این دسته از افراد از قابلیت همکاری کمتری نسبت به دسته قبلی برخوردارند.
• در صورتی که عبارات به صورت عمودی و بدون کجی مشهود باشند، به این معنی است که نویسنده در حال بررسی احساسات خود است.
نکته: ممکن است این برداشت در مورد افراد چپ دست صادق نباشد.
۴- به پایه خط نگارش دقت کنید. افرادی که روی کاغذ‌های بی خط مینویسند تمایلی به نگارش در یک خط مستقیم ندارند و اغلب عبارات را زاویه دار می‌نویسند:
• نوشتن به سمت بالا (نگارش صعودی): نشانه خوشبینی و روحیه شاد
• نوشتن به سمت پایین (نگارش نزولی): نشانه دلسردی و خستگی
• نوشتن به صورت مواج (نگارش صعودی و نزولی): نشانه ناپایداری و عدم اطمینان یا فردی که دارای مهارت اندکی در نوشتن نیست.
۵- به اندازه حروف نگاه کنید. بزرگ نوشتن کلمات نشانه افراد برونگرا و کوچک نوشتن عبارات نشانه افراد درون گرا و یا منزوی است.
۶- فاصله بین حروف و کلمات را بررسی کنید. از نظر روانشناسی دست خط، افرادی که فاصله زیادی بین حروف میگذارند اغلب سخاوتمند و مستقل هستند و افرادی که حروف را نزدیک به هم می‌نویسند در اکثر موارد کمرو و یا درون گرا هستند. همچنین استفاده از فاصله زیاد میان کلمات بیانگر تفکر سازمان یافته و واضح افراد است.

نشانه‌های جالب در انواع دست خط

آیا دست‌خط شما رازهای شخصیت شما را رو می کند؟

اندازه دست خط
اندازه دست خط نشان دهنده عزت نفس و خودآگاهی فرد است.این ویژگی معمولاً با گذشت زمان تغییر نمی‌کند.
دست خط بزرگ نشان دهنده اعتماد بنفس بالا و عزت نفس فردی است.شخصی با دست خط بزرگ، مردم گرا است و اغلب می‌خواهد دیگران را درک کند و توجه زیادی به اطراف دارد.
برعکس، دست خط کوچک می‌تواند به معنای این باشد که فرد خجالتی و با تفکرات دقیق و جزیی است.
دست خط متوسط ​​نشان می‌دهد که فرد به خوبی می‌تواند خود را تنظیم کند و سازگار باشد.
فاصله بین کلمات
مطابق گفته کلاین، فاصله بین دو کلمه نشانگر این است که ما نسبت به افراد دیگر چقدر نزدیک یا چقدر فاصله داریم. بنابراین، فضای خالی بین دو کلمه، تجلی روشنی از ناخودآگاه فرد است.
افرادی که از آزادی و استقلال خود لذت می‌برند و حریمی خصوصی برای خود دارند، معمولا با فاصله و شکاف زیادی بین کلمات می‌نویسند. همچنین، افرادی که تمایل به تنها بودن ندارند، معمولا بین کلمات فاصله کمی می‌گذارند.
شیب دادن به نوشته
آیا می‌دانید شیب در نوشته نه تنها ویژگی‌های روانی شخص را نشان می‌دهد بلکه وضعیت احساسی حال حاضر او را نیز نشان می‌دهد؟ به همین دلیل همیشه می‌تواند تغییر کند!
گرایش به نوشتن به سمت بالا در هنگام نوشتن یک شخص، نشان می‌دهد که او دوستانه، احساساتی و پذیرای تجربیات جدید است.
از طرف دیگر، شیب دادن به سمت پایین نشان می‌دهد که فرد تمایل به درون گرایی و محفوظ‌تر بودن دارد و عموما ترجیح می‌دهد در پشت صحنه کار کند.
اگر کسی بدون کج کردن بنویسد، نشان می‌دهد که او تمایل دارد منطقی، و عمل گرا باشد.
چگونه “آ”‌های خود را می‌نویسید؟
با توجه به اینکه کلاه حرف “آ” شکل بسیار کوچکی است، اما می‌تواند چیز‌های زیادی درباره شما بگوید.
اگر فرد ترجیح دهد با فاصله کلاه “ا” را بگذارد، این نشان می‌دهد که او تمایل به تخیلی بودن دارد.
در حالی که، افرادی که کلاه “ا” را نزدیک می‌گذارند، ممکن است در آنچه می‌گویند یا انجام می‌دهند، دقیق و سازمان یافته باشند و تأکید کنند.
نحوه نوشتن حرف “گ”
نوع نوشتن “گ” نشان دهنده اراده در افراد، توانایی انجام اهداف تعیین شده و پایداری در رسیدن به آرمان‌ها است.
عبور با فاصله زائده از بالای “گ” بیانگر این است که فرد اهداف بزرگی دارد، می‌تواند جاه طلب باشد و عزت نفس خوبی داشته باشد.
اگر زائده درست در وسط قرار داشته باشد، فرد از اعتماد به نفس بالایی برخوردار است و در خود احساس راحتی می‌کند.
تمایل به فاصله خیلی کم نشان می‌دهد که او بسیار مصمم و مشتاق است، اما ممکن است در بعضی مواقع لجوج باشد.
از طرف دیگر، زائده‌های کوتاه تمایل به تنبلی و عدم اراده برای انجام کار‌ها دارند.
حاشیه نوشته‌ها و استفاده از فضا
نحوه استفاده از فضا می‌تواند چیز‌های زیادی را در مورد دیدگاه شخص، جامعه پذیری، توانایی برنامه ریزی، سازماندهی و تنظیم قوانین به ما بگوید.
حاشیه سمت چپ غالباً نشانه ایی از درک مردم از گذشته و نحوه عملکرد آن در رفتار امروز است.
افرادی که حاشیه چپ را کم فاصله می‌گذارند، به گذشته خود تمایل دارند و در تصمیم گیری‌ها از آن‌ها تاثیر می‌پذیرند.
از طرف دیگر، حاشیه چپ پهن نشان می‌دهد که فرد مشتاق است از گذشته خود رها شود و آینده را در آغوش بگیرد و در معرض تجربیات جدید قرار گیرد.
به طور مشابه، حاشیه راست هم در مورد نگرش شخص به آینده به ما می‌گوید.
افرادی که حاشیه راست را باریک رها می‌کنند، تمایل دارند آینده را در آغوش بگیرند، در حالی که یک حاشیه راست پهن نشان می‌دهد که فرد نسبت به آینده محتاط است و ثبات فعلی را ترجیح می‌دهد.
این ۶ نشانه از دست خط همیشه وجود دارند.   با این نشانه‌ها شناخت خوبی نسبت به خودتان بدست می‌آورید و می‌توانید در محیط دوستان و کار، حساب شده با دیگران رفتار کنید.

خط‌شناسی در بازپرسی‌های پلیسی

آیا دست‌خط شما رازهای شخصیت شما را رو می کند؟

گاهی در فرایند بازپرسی‌های پلیسی برای روشن شدن درباره حالت روحی متهم، پس از بازجویی، توصیه می‎کنند که متهم با دست خود جواب سؤالاتی را بنویسد که در رابطه مستقیم و نزدیک با جرم نباشد:
مانند اینکه در چه مدرسه‎ای تحصیل کرده‎؟ در سال‌های اخیر در چه موسساتی کار کرده‎؟ و… تا از طریق آن بتوانند حالات روحی، روانی و میزان استرس متهم را متوجه شوند.
افرادی که از ترس و درونگرایی غیرطبیعی رنج می‌برند، هنگام نگارش مطلب، دستخط‌شان متمایل به چپ است.
معمولا افرادی که از دارو‌های مخدر استفاده می‌کنند نیز همین روش نگارش را دارند.
همچنین متخصصان می‌گویند نمونه دستخط افرادی که دارای ارتباط کمی با دیگران هستند نیز به سمت چپ متمایل است.
در مورد افرادی که گاهی ترس خود را بروز می‌دهند و گاهی احساس ترس را از خود دور می‌کنند، طرز نگارش گاهی به سمت چپ و گاهی میانه (نه به سمت راست) است که این دوگانگی تمایل به میانه و چپ حتی بین پاراگراف‌های یک صفحه واحد نیز دیده شود.
دستخط‌های متمایل به راست وضعیت کاملا معکوس را نشان می‌دهند.

نوع حرکت دست هنگام نوشتن نشان دهنده چیست؟

۱. نیرویی که بر کاغذ وارد می‌کنید (مردد، نرم، پررنگ و تند و شدید)
می‎تواند نشان‌دهنده کردار و روحیه فرد باشد
۲. سرعتی که می‌نویسید (آهسته، سریع، فوری ناگهانی، با شتاب و با تأخیر)
اگر همیشه یک‌جور باشد، می‌تواند علامتی از روحیه خاص فرد باشد، ولی اگر از خطی که با سرعت عادی نوشته شده متفاوت باشد، یک حالت هیجانی با تاثرات روانی را آشکار می‎کند.
۳. جهتی که خط به آن سمت می‌رود (صعودی، گریز از مرکز، نزولی و متمایل به مرکز)
اگر یکباره تغییر رخ داده، می‌تواند نشان‌دهنده یک اختلال روانی مانند شیدایی باشد.
۴. شکلی که خط دارد (ظریف، با زاویه برجسته و عادی)
درباره جنس و میزان محبت و خشونت موجود در شخصیت می‎تواند اطلاعاتی بدهد و تغییراتش حکایت از بروز تغییراتی در حالت روحی دارد. به‌طور مثال، نوشته‎ای خطاب به یک زن، شکلی ظریف به‌خود می‎گیرد.
۵. گستردگی‌ای که خط دارد (پهن و باریک)
می‌تواند نشان‌دهنده خست یا اسراف بیش از اندازه فرد باشد به‌ویژه هنگامی که خیلی درشت و با حاشیه‌های باز باشد.

سخن آخر
برخی افراد که در زمینه تجزیه و تحلیل دست خط فعالیت میکنند معتقدند که میتوان تمامی اسرار و راز‌های شخصی افراد را از روی دست نوشته‌ها کشف کرد. این ادعا توسط دانشمندان ثابت نشده و گراف شناسی دست خط، بیشتر بر پایه مجموعه حدسیات استوار است؛ بنابراین هرگز به افرادی که میگویند از روی روانشناسی دست خط میتوان یک جنایتکار را شناسایی کرد اعتماد نکنید. همچنین استفاده از تکنیک‌های فوق برای قضاوت کردن افراد یا دوستان نیز پسندیده نیست.
با وجود اینکه برخی به رابطه دست خط و هوش اعتقاد دارند، ولی به طور کلی نمی‌توان دست خط افراد باهوش را بد خط یا خوش خط دانست. بهتر است به جای طبقه بندی افراد خوش خط و افراد بد خط در میزان هوش و ذکاوت، با استفاده از روش‌های جالب و ساده‌ای که در این مطلب عنوان شد و یا مراجعه به کتاب روانشناسی خط برخی از روحیات واقعی افراد در حین نگارش را کشف کنیم.

مجله اینترنتی تابناک جوان

 

منبع خبر «» است و خبرگزاری خلیج در قبال محتوای آن هیچ مسئولیتی ندارد. چنانچه محتوا را شایسته تذکر می‌دانید، خواهشمند است کد ( 19443 ) را همراه با ذکر موضوع به شماره  0989390842720  پیامک بفرمایید.با استناد به ماده ۷۴ قانون تجارت الکترونیک مصوب ۱۳۸۲/۱۰/۱۷ مجلس شورای اسلامی و با عنایت به اینکه خبرگزاری خلیج مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع خبر و کاربران است.
لینک کوتاه خبر:
تبلیغات
تبلیغات
×
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط خبرگزاری خلیج در وب سایت منتشر خواهد شد
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • لطفا از تایپ فینگلیش بپرهیزید. در غیر اینصورت دیدگاه شما منتشر نخواهد شد.
  • نظرات و تجربیات شما